Opublikowany przez: Monika C. 2018-08-07 13:40:21
Autor zdjęcia/źródło: Łazienka dla rodziny @pixabay
Łazienka jest pomieszczeniem, w którym żeby było przyjemnie musi być wygodnie. Aranżacja, użyte materiały, kolorystyka i dodatki – wszystko powinno być dobrze przemyślane. W łazience, jak nigdzie indziej, sprawdza się zasada „mniej znaczy więcej”. Nie przyjął się tu raczej styl glamour. Częściej wybieramy łazienki nowoczesne, minimalistyczne albo w klimacie SPA. Lubimy czystą i uporządkowaną przestrzeń. Zwłaszcza jeśli łazienka nie przynależy wyłącznie do głównej sypialni, a jest łazienką dla rodziny.
Można powiedzieć, że tak jak każdą. Chociaż dobrze jeśli znajdzie się w niej wanna. Wygodniej jest kąpać dzieci w wannie niż pod prysznicem. Jeśli nawet łazienka jest mała, wstaw tam wannę, a kiedy dzieci podrosną, albo zrobisz remont i wymienisz mała wannę na kabinę albo i tak zmienisz mieszkanie na większe. W łazience dla rodziny także ważny jest wygodny dostęp do wc i umywalki - chodzi o możliwość dostawienia „schodka”. Przed wc i przed umywalką przyda się minimum 70 cm wolnej przestrzeni. Świetnym pomysłem w łazience dla rodziny jest też duża ilość szafek – schowasz w nich kosmetyki, akcesoria i chemię gospodarczą, do których dzieci nie powinny mieć dostępu. Umieścisz też tam urządzenia elektryczne: suszarkę, lokówkę czy prostownicę. Pamiętaj by zawsze były odłączone od prądu, a bezpieczne gniazda w przepisowych odległościach od źródła wody (w strefie 1 jest to min. 60cm). „Na widoku”, zwłaszcza w okolicy wanny, zawsze pozostają zabawki używane podczas kąpieli i to co powinno być łatwo dostępne wtedy kiedy jesteśmy z dzieckiem w łazience. My dorośli musimy się chwilowo uzbroić w cierpliwość i chować nasze rzeczy do szafek. Jeśli w łazience jest pralka pomyśl o jej zabudowaniu i miejscu na brudna bieliznę.
Najlepsze będą barwy neutralne: biel, jasne beże i szarości. W małych łazienkach duże powierzchnie mogą być błyszczące - odbijają światło i powiększają optycznie przestrzeń. Dodatki z drewna ocieplają przestrzeń, ale muszą być dobrze zabezpieczone. Lepiej unikać kolorowych płytek lub typowo dziecięcych dekorów – szybko się nudzą i denerwują. Kolor wprowadzaj w dodatkach – ręcznikach i akcesoriach (mydelniczki, kubki na szczoteczki do zębów itp.) - łatwo je wymienić. W małych łazienkach bardziej sprawdza się stonowana kolorystyka i gładkie powierzchnie niż wzorzyste.
Najlepsze będą te odporne na mechaniczne uszkodzenia. Jako okładziny ścienne i posadzki sprawdzą się gres i kamień. W łazience dla rodziny zabezpiecz nimi wszystkie powierzchnie w strefie 1, czyli mokrej. Ściany za umywalką, wanną i przy wc będą wtedy łatwe do utrzymania w czystości i nie będziesz się przejmowała rozchlapaną podczas kąpieli wodą. Z drewna, zwłaszcza na podłodze i pod umywalką lepiej na razie zrezygnować. Jeśli nie bardzo lubisz okładać całe ściany wybierz farbę na podkładzie przeznaczonym do łazienki. Dywaniki zawsze wybieraj antypoślizgowe i takie, które można prać w pralce.
Ważnym elementem aranżacji łazienki jest oświetlenie. Potrzebna jest lampa sufitowa, oświetlająca całe pomieszczenie światłem rozproszonym, i przy lustrze – kinkiety umieszczone symetrycznie po obu stronach. Wtedy zrobisz symetryczny makijaż, a mężczyzna równo się ogoli. Jeśli w łazience jest kabina umieść szczelną oprawę również nad nią. Modne są też dekoracyjne listwy LED montowane w szczelinach pomiędzy sufitem i ścianami, pod przednią obudową wanny lub za lustrem. Włączone w osobnym obwodzie, pozwolą zażywać kąpieli w nastrojowej i wyciszonej atmosferze. Oświetlenie typu LED nie wytwarza dodatkowego ciepła w łazience. W łazience z której korzystają małe dzieci możesz też zainstalować malutką lampkę LED (np. w podłodze pod muszlą wc) zapalaną w nocy. Delikatne światło pozwoli skorzystać z łazienki bez konieczności zapalania światła i wybudzania się.
W łazience rodzinnej ważny jest też komfort cieplny i odprowadzenie wilgoci z powietrza. To nie tylko przyjemność ale też konieczność. Zabezpieczy Cię przed przeziębieniami, a łazienkę przed nieprzyjemnymi grzybami i pleśniami. Oprócz tradycyjnego grzejnika podłączonego do instalacji c.o. sprawdza się ogrzewanie podłogowe – Ty ani dziecko nie będziecie wychodzić z wanny na zimną podłogę. Mata za lustrem zapobiega zaś osadzaniu się na nim pary wodnej podczas kąpieli. Czasem sprawdza się też dodatkowa grzałka elektryczna w grzejniku – poza sezonem grzewczym możesz mieć zawsze suche i ciepłe ręczniki.
<<< 10 rzeczy, które lepiej wynieść z łazienki. Zobacz koniecznie!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.